Wzorzec rasy

Rej. FCI nr 86 z dnia 24.06.1987

 

Pochodzenie:

Wielka Brytania

Użytkowanie:

W swoich początkach jak pies do polowania na króliki; dziś wyłącznie jako pies do towarzystwa.

Jest psem silnym, pomimo małego wzrostu, aktywnym i pełnym werwy z wszystkimi cechami temperamentu teriera.

Klasyfikacja:

Grupa III (Teriery)

Sekcja 4 (Teriery miniaturowe „toy”)

Wygląd ogólny:

Yorkshire terrier ma wygląd długowłosego teriera, jego włos jest opadający, wyraźnie rozdzielony na oba boki, tak że przedziałek biegnie od nosa do końca ogona. Zwierzę powinno być zwarte, nosić się dumnie. Ogólna budowa powinna sprawiać wrażenie proporcjonalnego i silnego ciała.

Czaszka i głowa:

Głowa powinna być raczej mała i płaska, o czaszce ani zbyt wydatnej, ani zbyt okrągłej, kufa niezbyt długa, z nosem idealnie czarnym. Włos na głowie powinien być długi, barwy płowozłocistej (rudy),

Ciemniejszym na bokach, u nasady uszu i na kufie, gdzie ma być bardzo długi. W żadnym przypadku płowy kolor głowy nie może rozciągać się na szyję, jak również płowy kolor nie powinien być przesiany z włosami czarnymi lub szarymi.

Oczy:

Średniej wielkości, ciemne i błyszczące, mające wyraz żywy i inteligentny, osadzone w taki sposób, aby umożliwiały patrzenie do przodu. Nie powinny być wyłupiaste. Brzegi powiek powinny być koloru ciemnego.

Uszy:

Małe w kształcie V, stojące i niezbyt oddalone od siebie, pokryte krótkim włosem o intensywnie płowym zabarwieniu.

Zgryz:

Idealnie nożycowy; zęby tak mocne, ja kto jest tylko możliwe. Utrata zęba na skutek wypadku nie stanowi wady pod warunkiem, że układ szczęk pozostał prawidłowy.

Kończyny przednie i tylne:

Kończyny równoległe, mocno owłosione; włos koloru ciemnopłowego, nieco jaśniejszy na końcach, nie sięga wyżej niż do łokcia i kolana. Łokcie przylegające. Łopatki dobrze ułożone. Tylne kończyny równoległe, umiarkowanie ukątowane.

Tułów:

Bardzo zwarty, o mocnych lędźwiach. Grzbiet prosty.

Łapy:

Okrągłe. Pazury czarne.

Ogon:

Obcięty w połowie długości, o obfitym włosie w kolorze błękitnym, ciemniejszym niż reszta tułowia, zwłaszcza na końcu, noszony nieco wyżej niż linia grzbietu.

Szata:

Włos na tułowiu długi i idealnie prosty, błyszczący jak jedwab i mający delikatną, jedwabistą strukturę.

Maść:

Błękitna, ciemnostalowa (nie srebrzystobłękitna); kolor rozciąga się od potylicy do nasady ogona i w żadnym wypadku nie miesza się z włosem płowym lub brązowym. Na klatce piersiowej włos płowy. Wszystkie płowe włosy powinny być ciemniejsze u nasady, jaśniejsze w środku i najjaśniejsze na końcach.

Wzrost:

22 do 24,5 cm.

Ciężar:

Do 3,5 kg.