Pielęgnacją yorków zajmuję się samodzielnie od 2002r, gdy są młodziutkie dbam o ich włosy aby nie było kołtunów, przyzwyczajam ich do tych zabiegów, później przychodzi czas na papiloty, które prawidłowo założone nie krępują ruchów piesków, jest to czas wystaw, kończąc karierę wystawową strzygę yorczki tworząc im różne wygodne i ładne fryzurki. 

Zabiegi pielęgnacyjne:

Kąpiele

Długi włos yorków wymaga dość intensywnej pielęgnacji. Raz na 7-10 dni  powinniśmy pupila wykąpać w odpowiednim szamponie. Przed kąpielą dokładnie natłuszczamy włosy i rozczesujemy metalową szczotką z zakończeniami kulkowymi. Do kąpieli w ciepłej wodzie stosujemy szampon, a po dokładnym spłukaniu wcieramy odżywkę lub balsam do włosów .Po kilku minutach spłukujemy z włosów odżywkę, wyciskamy rękoma nadmiar wody i osuszamy włos suszarką . Susząc delikatnie szczotkujemy, rozkładając włos na obie strony tak, aby idealnie zachować przedziałek na grzbiecie. Włosy na główce pieska  zbieramy i wiążemy w charakterystyczny kok lub w zwykły kucyk. Tak upięte włoski nie tylko zdobią yorka , ale także zapobiegają wpadaniu włosów do oczu. 

 

 

Papiloty

Papiloty zakładamy pieskowi, który ukończył 6-9 miesięcy, głownie zależy to od długości szaty. Czynność tą powtarzamy co dwa dni, po każdym rozwiązaniu papilotów dokładnie rozczesujemy i natłuszczamy specjalną oliwką. Najlepsza do papilotów jest specjalna bibułka. Pasmo włosów szerokości 4-5 cm. układamy na pasku bibułki, której brzegi składamy na siebie, następnie złożony pasek z pasem włosów składamy na pół, później na trzy razy i mocujemy gumką. Poprawnie luźno zawiązanie pakieciki włosów nie powinny krępować ruchów naszego pupila.

  

Uszy

Końce uszu dokładnie strzyżemy z obu stron do wysokości 1/3 małżowiny ucha (od góry), po czym wyrównujemy boki i nadajemy im wyraźny szpiczasty kontur. Uszy delikatnie czyścimy specjalnym preparatem po każdej kąpieli.

 

Zęby

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zęby. U yorków występuje znaczna skłonność do tworzenia się kamienia nazębnego. Aby tego uniknąć trzeba systematycznie szczotkować zęby specjalną pastą .Można podawać kości do czyszczenia zębów, które kupimy w sklepach zoologicznych .

 

Łapy

Włos na palcach skracamy nożyczkami, formując małą zgrabną łapkę.

 

Pazury

Systematycznie sprawdzamy stan pazurków, zbyt długie ostrożnie przycinamy, by nie przeciąć rdzenia.