index  Maj 2004 r.
 Polowanie na żubry
 Czyli weekend w Białowieży

 Na pobyt wybraliśmy gospodarstwo agroturystyczne Jaskółka. Wyjazd z Warszawy trasą nr 8 w kierunku na Białystok. Kilkanaście kilometrów za Wyszkowem można zboczyć na drogę nr 694 przez Brok do Ciechanowca, a następnie drogą nr 681 do Brańska i nr 66 do Bielska Podlaskiego. Stamtąd drogą nr 689 przez Hajnówkę do Białowieży. Jak ktoś nie chce jechać bocznymi drogami, to może wybrać drogę nr 8 do Zambrowa, a stamtąd drogą nr 66 do Bielska Podlaskiego i 689 przez Hajnówkę do Białowieży. W gospodarstwie Jaskółka osobny budynek dla gości. Pokoje z łazienkami i bez łazienek. Podwórko do dyspozycji gości - dzieci mają gdzie biegać, starsi gdzie grillować, a samochody parking.

 Dzień pierwszy. Rano zaczynamy od trasy "Żebra żubra". Jest to malownicza ścieżka edukacyjna przez mokradła z Białowieży do Rezerwatu Pokazowego Zwierząt Białowieskiego Parku Narodowego. Z Białowieży trzeba wyjść ulicą Zastawa i pewnym momencie zejść w lewo w las. Dalej idzie się około 4km głównie kładką zbudowaną z drewnianych desek. Co jakiś czas znajdujemy opisy roślin spotykanych na szlaku. Na końcu ścieżki znajduje się rezerwat pokazowy, gdzie możemy zobaczyć żubry, tarpany, wilki, dziki, jelenie, sarny i łosie. Z powrotem można wybrać inną ścieżkę prowadzącą przez las wzdłuż drogi z Hajnówki. Po powrocie chciałoby się coś zjeść, ale w Białowieży jest (było) z tym ciężko. Jakieś jadłodajnie w centrum zajęte przez wycieczki, ale w końcu przyzwoitą knajpkę znajdujemy w pensjonacie Unikat przy ul. Waszkiewicza. Po południu zwiedzanie Skansenu Architektury Drewnianej położonego blisko Jaskółki przy ul. Zastawa. W skansenie dwrewniane chaty, wiatraki i kapliczka.

 Dzień drugi. Na początek wyprawa na Szlak dębów królewskich. Jest to miejsce w puszczy, gdzie zachowało się dużo ogromnych, starych dębów. Dotrzeć tam można wyjeżdżając ulicą Zastawa z Białowieży około 6km na północ. Spacer wśród dębów zajmuje około 15 minut. Każdy dąb jest opisany i nazwany imieniem jednego z królów polskich. W pobliżu znajduje się miejsce na ognisko, które można wynająć od PTTK. Stamtąd wracamy i udajemy się do Muzeum przyrodniczo-leśnego Białowieskiego Parku Narodowego. Muzeum mieści się w starym kompleksie Parku pałacowego. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Wewnątrz w kolejnych, stylizowanych na naturalne, multimedialnych ekspozycjach przedstawiono miejscowe gatunki roślin i zwierząt. Naprawdę bardzo ciekawie zorganizowana wystawa, którą ogląda się w formie wycieczki po zaułkach leśnych. Na dachu muzeum wieża widokowa. 

 Dzień trzeci można poświęcić na wycieczkę z przewodnikiem wgłąb Puszczy Białowieskiej, do ścisłego rezerwatu - ostatniego fragmentu dziewiczego lasu w Europie. Dodatkowo w drodze powrotnej z Białowieży można odwiedzić "Miejsce mocy" czyli miejsce kultu prasłowiańskich plemion.

 Puszcza, wypełniająca ją roślinność, stare drzewa i unikalne zwierzęta to naprawdę coś co jest warte przyjazdu. Już dojeżdżając do Białowieży widok ogromnych drzew po bokach drogi cieszy oczy, a naturalne zapachy drażnią nozdrza. Płuca mogą odetchnąć świeżym powietrzem. Kilka dni spędzonych wśród natury mało zmienionej przez człowieka pozwala odpocząć, zrelaksować się i zregenerować siły. Rezerwaty i muzeum dają możliwość bliskiego zapoznania się z fauną, florą i historią tego regionu. Naprawdę warto.

Kilka bardzo amatorskich fotek

Trasa widokowa "Żebra żubra" Ola i żubry w tle
Żebra żubra Zubry


¤ index »