![]() |
Maj 2004 r. Polowanie na żubry Czyli weekend w Białowieży |
Dzień pierwszy. Rano zaczynamy od trasy "Żebra żubra". Jest to malownicza ścieżka edukacyjna przez mokradła z Białowieży do Rezerwatu Pokazowego Zwierząt Białowieskiego Parku Narodowego. Z Białowieży trzeba wyjść ulicą Zastawa i pewnym momencie zejść w lewo w las. Dalej idzie się około 4km głównie kładką zbudowaną z drewnianych desek. Co jakiś czas znajdujemy opisy roślin spotykanych na szlaku. Na końcu ścieżki znajduje się rezerwat pokazowy, gdzie możemy zobaczyć żubry, tarpany, wilki, dziki, jelenie, sarny i łosie. Z powrotem można wybrać inną ścieżkę prowadzącą przez las wzdłuż drogi z Hajnówki. Po powrocie chciałoby się coś zjeść, ale w Białowieży jest (było) z tym ciężko. Jakieś jadłodajnie w centrum zajęte przez wycieczki, ale w końcu przyzwoitą knajpkę znajdujemy w pensjonacie Unikat przy ul. Waszkiewicza. Po południu zwiedzanie Skansenu Architektury Drewnianej położonego blisko Jaskółki przy ul. Zastawa. W skansenie dwrewniane chaty, wiatraki i kapliczka.
Dzień drugi. Na początek wyprawa na Szlak dębów królewskich. Jest to miejsce w puszczy, gdzie zachowało się dużo ogromnych, starych dębów. Dotrzeć tam można wyjeżdżając ulicą Zastawa z Białowieży około 6km na północ. Spacer wśród dębów zajmuje około 15 minut. Każdy dąb jest opisany i nazwany imieniem jednego z królów polskich. W pobliżu znajduje się miejsce na ognisko, które można wynająć od PTTK. Stamtąd wracamy i udajemy się do Muzeum przyrodniczo-leśnego Białowieskiego Parku Narodowego. Muzeum mieści się w starym kompleksie Parku pałacowego. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Wewnątrz w kolejnych, stylizowanych na naturalne, multimedialnych ekspozycjach przedstawiono miejscowe gatunki roślin i zwierząt. Naprawdę bardzo ciekawie zorganizowana wystawa, którą ogląda się w formie wycieczki po zaułkach leśnych. Na dachu muzeum wieża widokowa.
Dzień trzeci można poświęcić na wycieczkę z przewodnikiem wgłąb Puszczy Białowieskiej, do ścisłego rezerwatu - ostatniego fragmentu dziewiczego lasu w Europie. Dodatkowo w drodze powrotnej z Białowieży można odwiedzić "Miejsce mocy" czyli miejsce kultu prasłowiańskich plemion.
Puszcza,
wypełniająca ją roślinność, stare drzewa i unikalne zwierzęta to
naprawdę coś co jest warte przyjazdu. Już dojeżdżając do Białowieży
widok ogromnych drzew po bokach drogi cieszy oczy, a naturalne zapachy
drażnią nozdrza. Płuca mogą odetchnąć świeżym powietrzem. Kilka dni
spędzonych wśród natury mało zmienionej przez człowieka
pozwala
odpocząć, zrelaksować się i zregenerować siły. Rezerwaty i muzeum dają
możliwość bliskiego zapoznania się z fauną, florą i historią tego
regionu. Naprawdę warto.
Trasa widokowa "Żebra żubra" | Ola i żubry w tle |
![]() |
![]() |