index  Europejskie miasta - krótkie relacje - cz. 1

: WiedeńInterlaken : BrnoAmsterdamInnsbruckBrugia : Sztokholm
: Praga : Londyn : Cheltenham : Helsinki : Zurich : Konstancja
: cz. 2 : cz. 3


2001 i 2005 r. Austria, Wiedeń

 Wiedeń - wiadomo - piękne miasto i kawał zachowanej historii począwszy od czasów celtyckich, poprzez rzymskie, a skończywszy na austro-węgierskich. Obecnie to największe miasto i stolica Austrii. Udało się tam być 2 razy. Raz przesiadka podczas podróży z Innsbrucku pozwoliła na kilkugodzinne zwiedzanie. Innym razem - w czasie podróży z Chorwacji - nocleg przed Wiedniem w miejscowości Traiskirchen (zjazd nr 21 na Baden z autostrady A2, hotel: Oekotel). Z tej miejscowości dobry dojazd do centrum kolejką podmiejską. W Wiedniu szybka spacerowa trasa przez Park Miejski obok pomnika Mozarta, przy Muzeum Historii Sztuki, z dala Ratusz, przez pałac Hofburg do katedry Św. Szczepana. Dalej uliczkami starego miasta do parku ze złotym pomnikiem Johanna Straussa. Stamtąd (można jechać metrem) do pałacu Schonbrunn.

Katedra Hofburg
Wiedeń Hofburg
 
Stephansdom Schönbrunn
Katedra Schonbrunn

Mozart Strauss
Mozart Strauss
^UP^

2004 r. Szwajcaria, Interlaken

 Interlaken to znany kurort w Szwajcarii w sercu Alp. Tutaj odbyły się zimowe igrzyska olimpijskie. Miejscowość położona jest wśród gór, u podnóża szczytów Eiger, Mönch i Jungfrau, pomiędzy dwoma jeziorami Thun i Brienz nad łączącą je rzeką Aare. Dojazd koleją w blisko 3 godz. z Zurichu. Jadąc tam oraz na miejscu można podziwiać malownicze alpejskie krajobrazy. Po przybyciu Interlaken okazuje się senną miejscowością - jest maj, więc sezon narciarski już dawno minął. Za to łąki zielenią się i góry nabierają barw. Popularny sport o tej porze roku, to loty spadochronowe z pobliskiej góry na polanę w środku miasta.

 Godne uwagi w Interlaken i okolicy są: Heimwehfluh i Hardererbahn - kolejki linowe na pobliskie wzniesienia, skąd rozpościerają się piękne widoki na okoliczne góry, jeziora i miasto; najwyżej w Europie położona stacja kolejki górskiej na Jungfraujoch, najdłuższa linia kolejki linowej na Schilthorn - Piz Gloria; a w samym mieście dwie stacje kolejowe, zabytkowe katedra i kościoły, Grand Hotel Victoria-Jungfrau i Casino/Kursaal.

 Na zdjęciach rzeka łącząca jeziora, między którymi leży Interlaken, mały rynek w mieście oraz alpejska krówka z wielkim dzwonkiem u szyi i wiankiem między rogami.

Interlaken Interlaken Krówka
^UP^

2003 r. Czechy, Brno

 Brno to stolica czeskich Moraw. Drugie co do wielkości miasto Czech. Warte uwagi w mieście są: Stare Miasto z dwoma rynkami i wieloma zabytkowymi kamienicami i pałacami, zamek i twierdza Spilberk, katedra i inne zabytkowe kościoły. Szczególne wrażenie robi twierdza i zimne nawet latem cele więzienne. Brno posiada duże centrum wystawiennicze, gdzie od 80 lat co roku odbywa się wiele międzynarodowych imprez wystawienniczych. Po mieście dogodnie można poruszać się tramwajami, ale i taksówki nie są drogie. W Brnie warto wczuć się w atmosferę miasta i odwiedzić jedną z wielu restauracji, skosztować tutejszych dań i oczywiście napić się piwa.

Z
^UP^

2002 r. Holandia, Amsterdam

 Amsterdam to konstytucyjna stolica Holandii. Siedziba rządu i przedstawicielstwa zagraniczne znajdują się Hadze. Amsterdam to duży port i ośrodek przemysłowo-finansowy, a jednocześnie urocze miasto. Położony nad rzeką Amstel jest pocięty licznymi kanałami. Miasto słynie z tolerancji, wielonarodowościowej kultury, targów kwiatowych, dzielnicy czerwonych latarni (Red Light District) oraz legalnego handlu marichualną w tzw. coffe shops. XVII to złoty wiek Amsterdamu. Wtedy miasto stało się jednym z głównych portów i centrów handlowych Europy. W tym czasie nastąpił także rozkwit kulturalny - tworzył tutaj Rembrandt van Rijn i wielu innych malarzy, pisarzy i poetów.

 Do Amsterdamu można dostać się samolotem na lotnisko Schiphol. Stamtąd kolejką do centrum. W centrum znajduje się charakterystyczny budynek dworca kolejowego skąd odjeżdżają pociągi do wielu miast w kraju i zagranicę. W mieście można poruszać się tramwajami albo rowerem, do czego miasto jest bardzo dobrze przystosowane. Chodząc po uliczkach, trzeba bardziej uważać na rowery niż samochody. Stare centrum miasta idealnie nadaje się na spacery - wiele kanałów, mostów i uliczek prowadzi wśród urokliwej zabudowy kamienic. Z bardziej współczesnych obiektów można zwrócić uwagę na stadion Ajaxu: Amsterdam Arena. Szczególnym dniem jest dzień królowej (30 IV), gdy mieszkańcy wystawiają na ulicach do sprzedaży wszelkie starocie zalegające w domach, a miasto zamienia się w kolorowy, głównie pomarańczowy festyn.

 Oprócz starego centrum miasta nad kanałami z dzielnicą czerwonych latarni, warte zobaczenia są także: zabytkowe protestanckie kościoły, Pałac Królewski (dawniej ratusz), Dom Rembradta, Rijksmuseum i inne muzea w tym muzeum Vicenta Van Gogha, Dworzec Centralny, budynek wagi miejskiej. Będąc w Amsterdamie nie można nie poświęcić kilku godzin na obejrzenie zbiorów Rijksmuseum, gdzie wystawiane są dzieła sztuki holenderskiej, obrazy najsłynniejszych holenderskich malarzy, w tym słynna "Straż nocna" Rembrandta. Ja akurat trafiłem na świetną wystawę "Van Gogh & Gauguin" - nie często można w jednym miejscu porównać 3 wersje słynnego obrazu "Słoneczniki".

Dworzec centralny Ratusz
Dworzec
Ratusz
Kamieniczki
^UP^

2001 r. Austria, Innsbruck

 Innsbruck, stolica Tyrolu, miasto położone wśród Alp nad rzeką Inn w pobliżu przełęczy Brenner. To dzięki bliskości trasy łączącej południe z północą Europy, Innsbruck rozwijał się już od średniowiecza. Czasy największego rozkwitu, to wiek XV, kiedy cesarz Maksymilian I przeniósł tutaj swoją siedzibę i rozbudował zamek Hofburg. W tym czasie powstał także charakterystyczny Goldenes Dachl - "Złoty dach" w budynku na starym mieście.

 Innsbruck słynie także jako świetne miejsce do uprawiania sportów zimowych. Tutaj 2 razy odbyły się Zimowe Igrzyska  Olimpijskie. Tutaj odbywa się jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Nieoficjalny rekord skoczni Bergisel należy do Adama Małysza.

 Do Innsbruku można dojechać koleją z Wiednia w około 5 godzin albo szybciej z bawarskiego Monachium. W pobliżu, w Wattens znajduje się słynna wytwórnia biżuterii z kryształami - Swarovski. Na miejscu można zwiedzić muzeum i zakupić coś z przepięknych wyrobów.

Złoty dach Alpy
Innsbruck
Góry

Kamieniczki U Swarowskiego
Innsbruck
Swarowski
^UP^
2000 r. Belgia, Brugia

 Brugia (po niderlandzku Brugge, po francusku Bruges) to stolica Flandrii Zachodniej - miasto zwane flamandzką Wenecją. Do miasta jest dogodny dojazd koleją z Brukseli. Brugia to doskonale zachowane średniowieczne miasto z licznymi zabytkami położonymi wzdłuż ulic i kanałów. Swój rozwój zawdzięcza głównie położeniu z dostępem do morza, co dawało doskonałe możliwości do rozwoju handlu i bankowości. Brugia jest kolebką malarstwa flamandzkiego. Po dziś słynie także z przepięknych koronek, przepysznych wyrobów czekoladowych oraz wielu gatunków piwa i serów. Od XIX wieku Brugia jest znaczącym miastem turystycznym wpisanym przez UNESCO na listę dziedzictwa światowego. Naprawdę godne odwiedzenia. Spacerując ulicami, czy też płynąć kanałami Brugii można poczuć ducha średniowiecznego miasta.

Bazylika Świętej Krwi Katedra Rynek i wieża Beffroi
Bazylika
Katedra
Befroi

Siedziba władz prowincji Nad kanałem
Brugia Nad kanałem
^UP^

1999 r. Szwecja, Sztokholm

 Sztokholm to stolica Szwecji i siedziba króla. Centralna część miasta położona jest na wielu wyspach. Godne zobaczenia są: Stare Miasto (Gamla Stan), Pałac Królewski, kościół Riddarholmskyrkan, będący nekropolią królewską oraz pochodzący z początku XX wieku charakterystyczny, zbudowany z czerwonej cegły, prosty w kształtach budynek ratusza miejskiego. Warto także zwiedzić muzeum ze słynnym okrętem Wasa. Na starym mieście znajdziemy mnóstwo sklepików z pamiątkami i restauracyjek w starym stylu. Do poruszania się po mieście służą metro i autobusy. Na lotnisko Arlanda można dojechać koleją lub autobusem.

Zmiana warty przed Pałacem Królewskim Stare Miasto
Zamek Rynek
^UP^

1999 i 2009 r. Czechy, Praga

 Praga - przepiękne miasto. Zabytki na każdym kroku po obu stronach rzeki Wełtawy z łączącym je potężnym mostem Karola. Na wzgórzu Hradczany: zamek, katedra i złota uliczka. Poniżej Mala Strana - stara dzielnica lokowana pomiędzy wzgórzem zamkowym a Wełtawą. Na Starym Mieście po drugiej stronie rzeki ratusz z zegarem astronomicznym Orloj. W pobliżu Starego Miasta, na końcu Vaclavskich namesti, pomnik św. Wacława i Muzeum Narodowe. Warto taże odwiedzić dzielnicę Josefov, gdzie znajdziemy Staronową synagogę i cmentarz żydowski. Po starej Pradze najlepiej poruszać się pieszo, a w dalsze zakątki metrem albo tramwajem. Na każdym kroku spotkamy lokale gastronomiczne z regionalnym jedzeniem i wspaniałym piwem - aby poczuć lokalny klimat, godna polecenia jest jadłodajnia Ceska Kuchyne, Havelska 23 w pobliżu Staromeststke nam. Z ciekawostek wartych odwiedzenia:Krizikova fontana, gdzie odbywają się pokazy muzyczno-wodno-świetlne (na terenie centrum wystawienniczego - Vystaviste).

Most Karola i zamek Rynek Starego Miasta
Most Praga

^UP^
1999 r. Wielka Brytania, Londyn

 Na zwiedzanie Londynu nie było czasu - kilka godzin pomiędzy przyjazdem pociągu a odlotem samolotu. Ale wystarczyło, aby zobaczyć Big Bena i gmach parlamentu, rzucić okiem na Tamizę i mosty na niej, stanąć pod bramą Pałacu Buckingham i na Trafalgar Square. Po Londynie najlepiej poruszać się metrem, także na lotnisko.

Londyn
Big Pałac
^UP^

1999 r. Wielka Brytania, Cheltenham

 Cheltenham to uzdrowiskowe miasto w zachodniej Anglii, około 3 godzin jazdy pociągiem na zachód od Londynu. Pod miastem znajduje się siedziba Government Communications Headquarters (GCHQ). Cenione są tutejsze szkoły: Cheltenham College oraz Cheltenham Ladies' College, których budynki są wspaniałymi zabytkami architektury wiktoriańskiej. Ważnym wydarzeniem w mieście jest coroczny Cheltenham Festival, podczas którego odbywa się jedna z najważniejszych na wyspach gonitw z przeszkodami: Golden Cup.

Cheltenham
Cheltenham Cheltenham
^UP^

1998 r. Finlandia, Helsinki

 Helsinki, obecnie stolica Finlandii - miasto założone przez Szwedów, następnie pod panowaniem carskiej Rosji. U wejścia do portu ufortyfikowana wyspa Suomenlinna. Surowy klimat. Wiele zabytków z czasów panowania dynastii Wazów i rosyjskich carów. Współcześnie w mieście charakterystyczna architektura i sztuka odznaczająca się prostotą i funkcjonalnością. W centrum muzeum sztuki nowoczesnej, rozległy park miejski, budynek parlamentu. Ze starszych obiektów warte uwagi są: Plac senacki z pomnikiem cara i katedrą, nabrzeże portowe ze starymi okrętami, ufortyfikowana wyspa Suomenlinna oraz wielowyznaniowy, wielonarodowościowy cmentarz. Za miastem, w Espoo znajduje się miasteczko uniwersyteckie oraz siedziby wielu ośrodków technologicznych takich firm, jak Nokia.

Plac Senacki, katedra i pomnik Aleksandra II Na wyspie Suomenlinna
Cerkiew
Wyspa
^UP^

1997 i 2004 r. Szwajcaria, Zurich

 Zurich (niem. Zürich) to największe miasto Szwajcarii położone nad polodowcowym jeziorem Zürichsee oraz wypływającą z niego rzeką Limmat i jej dopływem Sihl. Miasto otaczają zalesione wzgórza, w tym Uetliberg z wieżami widokową i telewizyjną, skąd rozpościera się widok na miasto i jezioro. Historia miasta sięga czasów rzymskich - wtedy było posterunkiem celnym. Kolejne wieki przyniosły rozwój rzemiosła. W drugiej połowie XIX wieku Zurich stał się jednym z najbardziej znaczących ośrodków finansowych Europy. Cechy rzemieślnicze po dziś kultywują swoje tradycje i wiosną organizują paradę. Latem odbywa się festiwal muzyki techno i kolejna parada - Street Parade.

 Z lotniska do centrum można dostać się koleją (połączenie: Zürich Flughafen - Zürich Hauptbahnhof). Kiedyś na lotnisku celnicy bardzo nieufnie podchodzili do przybyszy z Polski, ale już to się chyba zmieniło. Mając kilka godzin warto przespacerować się z potężnego Dworca Głównego (Hauptbahnhof) ulicą Dworcową (Bahnhofstrasse), przy której ulokowane są jedne z najdroższych sklepów w mieście. Przejść przez rzekę i w górę w stronę politechniki ETH, gdzie jest jedna z najlepiej zaopatrzonych czytelni technicznych. Na politechnikę wozi też kolejka Polybahn. Stara część miasta to urocze uliczki i placyki z wieloma sklepikami i restauracyjkami. Zachowało się wiele średniowiecznych i późniejszych kościołów, w tym potężny Grossmunster - kolebka reformacji szwajcarskiej, Fraumunster z charakterystyczną wieżą zegarową.

Grossmünster i Wasserkirche
Zurich
^UP^

1997 r. Niemcy, Konstancja

 Konstancja (niem. Konstanz) to miasto w Niemczech położone przy granicy ze Szwajcarią nad Jeziorem Bodeńskim. Miasto podzielone jest na dwie części wypływającą z jeziora rzeką Ren. Lewobrzeżna to starsza, zabytkowa część miasta. Konstancja od średniowiecza rozwijała się dzięki położeniu na szlaku północ-południe i dzięki wpływom kościoła rzymskiego. Tutaj odbył się sobór i konklawe kończące wielką schizmę zachodnią. W trakcie soboru spalono czeskiego reformatora Jana Husa. W mieście można zobaczyć wiele zabytków mających swoje podwaliny nawet z VII wieku. Godne uwagi są m.in.: potężna katedra pw. Najświętszej Maryji Panny, kościół św. Stefana, Konzilgebaude - budynek w którym odbywało się konklawe, stary i nowy ratusz, teatr miejski, bramy miejskie. Oprócz tego całe miasto to plątanina uliczek z uroczymi kamieniczkami, gdzie spacerując na każdym kroku stykamy się z odległą historią. Do miasta można dostać się koleją np. z lotniska w Zurichu. Będąc tam dłużej, warto wybrać się na wycieczkę statkiem po Jeziorze Bodeńskim oraz na wyspę kwiatów Mainau.

Widok z jeziora na port Konzilgebäude
Konstanz Konzilgebaude
Zdjęcia z Eurocrypt'97
^UP^

Relacje z innych podróży

Europejskie miasta: cz. 2 : cz. 3
Trasa do: 
Chorwacji : Włoch 
Weekend w: 
Krakowie : RzymieOslo : Augustowie 
Polowanie na:
żubry : czarownice : bolidy : bociany
Kurorty: Kos - Marmari : Słoneczny Brzeg - Neseber 
Miejsca: Tarchomin : Iłża 
¤ index »