index  Czerwiec - Lipiec 2009 r.
 Trasa z Polski do Włoch przez Słowację i Austrię i z powrotem

 Start o świcie w Warszawie, gierkówką (DK8 i DK1/S1) do Bielska, a potem do granicy z Czechami w Cieszynie. Z Cieszyna do granicy ze Słowacją (48 i 11) i dalej przez Cadcę do Żiliny (11), a za Żiliną autostradą (D3 i D1) do Bratysławy (obowiązują winiety). W Bratysławie kierujemy się na Wiedeń (D2, D4), ale niedługo za granicą austriacką zjeżdżamy z autostrady A6 na drogę B50 na Eisenstadt, aby ominąć Wiedeń. (W Austrii także obowiązują winiety.) Następnie drogami S31 i S4 kierujemy się na Wiener Neustadt i dojeżdżamy do autostrady A2.  Autostrada A2 prowadzi nas na nocleg w Graz. Po południu zwiedzamy starą część miasta nad rzeką. W pobliżu hotelu, po drugiej stronie Lendplatz restauracja Zur Steirerstub'n, gdzie można zjeść klasycznego kotleta po wiedeńsku.

 Z Graz jedziemy autostradą A2 do granicy z Włochami. Mijamy malownicze alpejskie krajobrazy i przebijamy się przez mnówstwo tuneli. Na terenie Włoch płatne autostrady lekko przykorkowane. Jedziemy płatnymi A23 i A4, z której zjeżdżamy do celu podróży do Caorle, Lido Altanea. Tłum samochodów i Włosi robią spore zamieszanie przy bramkach zjazdowych. 

 Lido Altanea to typowy teren wypoczynkowy z mnóstwem ośrodków, centrum handlowym, marketem i restauracjami. Do plaży jakieś 700m - można dojść pieszo lub skorzystać z bezpłatnej kolejki. Na plaży płatne leżaki i parasole, ale można też się rozłożyć za darmo w pasie przy wodzie. Piasek brunatny z mnówstwem muszelek, woda w morzu ciepła; daleko w morze jest płytko. Pierwsza połowa lipca nie jest jeszcze mocno upalna - temperatury maksymalne w granicach 25-30*C, a w nocy potrafi być chłodno i mocno zlać deszczem.

 Caorle to niewielka turystyczna miejscowość, z częścią ciekawej starej zabudowy - typowymi kolorowymi kamieniczkami z kwiatami na parapetach. Na wybrzeżu katedra z charakterystyczną wieżą oraz sanktuarium na końcu mola. W mieście aquapark "Aquafollie". Przed aquaparkiem darmowy parking, z krórego jest blisko do centrum miasta. 

 Z Altanea jest niecałe 50km do Punta Sabbioni, gdzie można zostawić samochód na płatnym parkingu i wsiąść na statek do Wenecji. Bilet na 12h uprawnia do pływania tramwajami sieci Actv w Wenecji i okolicy. Wenecja jak zwykle tłumnie odwiedzana przez turystów. Plac św. Marka gwarny, ale po bocznych uliczkach i pomniejszych placach można spokojnie pospacerować. Warto przepłynąć też tramwajem nr 1 po kanale Grande.

 Powrót do domu ze śródziemnomorską opalenizną - trasa wiedzie nas autostradami włoskimi A4 i A23, potem austriacką A2 z pominięciem Wiednia drogami S4 i S31 oraz B50, a następnie słowackimi D4, D2, D1 i D3. Od Żiliny drogą 11 przez Czechy do granicy z Polską w Cieszynie.

 Jak zwykle polecam rozpoczynanie jazdy świtem kole 4-5 godz. rano. Jest wtedy chłodno i nie spotyka się większych korków na drogach. Pokonaliśmy poszczególne odcinki w czasie:

Kilka bardzo amatorskich fotek

Lido Altanea Wenecja, kanał Grande - widok z tramwaju nr 1
Lido
Wenecja

Wenecja - Kościół San Giorgio Maggiore Wenecja - Bazylika św. Marka
Lido
Wenecja

Caorle - wieża katedry Graz - ruiny zamku, wieża zegarowa
Caorle
Graz¤ index »