index  Lipiec - sierpień 2010 r.
 Bułgaria
- Słoneczny Brzeg

 Słoneczny Brzeg to znany kurort w Bułgarii, położony w spokojnej zatoce Morza Czarnego, ograniczonej od północy początkiem pasma górskiego, a od południa półwyspem ze starożytnym miastem Neseber. Lot z Warszawy do pobliskiego Burgas trwa ponad 1,5h. Końcówka lipca wita turystów wysokimi temperaturami rzędu 30*C oraz sporadycznymi wieczornymi burzami - warunki idealne do odpoczynku i złapania ładnej opalenizny.

 Piękne, szerokie, piaszczyste plaże są ogólnodostępne, ale leżaki i parasole wzdłuż brzegu są płatne nawet po 8 Leva za każdą sztukę. Morze jest cieplutkie z łagodnie opadającym dnem. Wzdłuż plaży ciągnie się deptak z mnóstwem restauracji, barów, sklepów i miejsc rozrywki. Cała miejscowość tętni życiem do godzin rannych, więc chcąc odpoczywać nocą, lepiej wybierać apartamenty położone dalej od plaży, nawet po drugiej stronie głównej ulicy biegnącej wzdłuż miejscowości i raczej dalej na północ od centrum, bliżej miejscowości Sveti Vlas.

 Nowozbudowane hotele i apartementowce oferują turystom komfortowe warunki zakwaterowania za niewygórowane pieniądze (np. aparthotel Kasandra). Przy wielu znajdują się restauracje serwujące duży wybór potraw lokalnych i z kuchni świata po cenach zapewniających bezstresowe spożywanie. Zwyczajowe "Happy Hour" dotyczą najczęściej tylko kolorowych drinków oferowanych w tych godzinach w podwójnej ilości. Lokalne sklepiki z dużo obiecującym szyldem "Supermarket" nie oferują zbytniego wyboru produktów spożywczych i przyjmują raczej tylko gotówkę. Większe markety przyjmują płatności kartami. W sklepach sieci Zora jest raczej drogo, a najtaniej zakupy wychodziły w marketach Mladost lub Penny. W Bankomatów jest coraz więcej i mnóstwo kantorów, w których trzeba uważać na kurs wymiany. W dobrym kantorze (np. sieci Crown) dostawaliśmy latem 2010 r. 1,93 Leva za 1 Euro, w 2013 r. było to już 1,91. Wypłacając z bankomatów, czy płacąc kartą, koszt bułgarskiej waluty okazywał się porównywalny z kosztem zakupu Euro i wymiany na Levy.

 W samym Słonecznym Brzegu znajdziemy aquapark Action, a pod Neseberem w miejscowości Ravda aquapark Paradise. Oba raczej drogie, taniej po południu i dla małych dzieci. Do obu aquaparków jeżdżą darmowe busy. Na przystankach autobusowych widnieją reklamowe szyldy, a pracownicy tych parków zachęcają do przybycia i rozdają ulotki. Do aquaparków raczej nie wolno wnosić żywności ani napojów. Leżaki i parasole na terenie są bezpłatne.

 Aby lepiej poznać Bułagarię, warto wybrać się na wycieczkę wgłąb lądu, np. na "Wieczór bułgarski". Po drodze zobaczymy, jak wygląda Bułgaria w naturze - senne miejscowości, wzgórza i zielone doliny oraz winnice - to tutaj ma swoje korzenie napój bogów - wino. Na imprezie zostaniemy poczęstowani regionalnym jadłem podanym w glinianych naczyniach, a do tego wyśmienitymi trunkami: Rakiją i różnymi rodzajami wina. Czas uświetnią zespoły regionalne oraz pokazy strojów regionalnych i sztuki garncarskiej. Gwoździem programu jest rytualny taniec na rozżarzonych węglach.

 W pobliżu Słonecznego Brzegu znajduje się Neseber (Nesebyr, Mesembria) - starożytne miasto położone na półwyspie na południu zatoki. Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają 2000 lat p.n.e. - wtedy władali tutaj Trakowie, a następnie Grecy. W latach 70 p.n.e. miasto przeszło pod panowanie Rzymian, a następnie Bizancjum. W 812 roku zostało zdobyte przez Bułgarów. XV wiek rozpoczął kilkusetletnie panowanie tureckie i miasto zaczęło podupadać. Dopiero po odzyskaniu niepodległości przez Bułgarię i w wyniku rozwoju kurortu wypoczynkowego w pobliskim Słonecznym Brzegu, Neseber zaczął odzyskiwać swój blask.

 Do Neseberu można dojechać komunikacją miejską - bilety po 1Leva są sprzedawane przez konduktorów. Taksówka, w zależności od odległości, kosztuje od 20 do 40 Leva. Przy drodze do miasta stoi charakterystyczny wiatrak, a wejścia chronią pozostałości murów obronnych. W mieście znajduje się gęsta zabudowa - charakterystyczne domy z kamiennym parterem, drewnianym piętrem i czerwoną dachówką. Godne uwagi są liczne cerkwie, z których najstarsze pochodzą z V i VI wieku, kolejne z wieków od X do XIV. Budowano je z białego kamienia układanego naprzemiennie z czerwoną cegłą. Do najbardziej znanych należą: stara bazylika św. Zofii (Stara metropolia) wybudowana na ruinach świątyni Apolla; nowa metropolia św. Stefana oraz cerkwie Matki Boskiej "Eleusa", Chrystosa Pantokratora, św. Jana Aliturgetosa, św. Jana Chrzciciela i wiele innych. W mieście znajdziemy także muzea: archeologiczne i etnograficzne oraz galerie sztuki.

 Spacerując po mieście napotkamy wiele sklepików głównie z towarami z całego świata, ale i z typowymi bułgarskimi wyrobami tkackimi, garncarskimi i jubilerskimi. Liczne restauracje oferują dania z owoców morza oraz kuchni bułgarskiej i światowej. Warto usiąść w restauracji położonej na tarasach nad morzem i zjeść sałatkę szopską przy szumie fal popijając Rakiją albo Pliską. Przy okazji należy wspomnieć o dużym wyborze byłgarskich piw, które w sklepach są sprzedawane w plastikowych butelkach o pojemności od 1 do nawet 2,5 litrów - idealnych do umilenia długiego plażowania. Charakterystycznym, bułgarskim produktem spożywczym jest biały ser (sirene) o ostrym i słonym smaku, wyrabiany z mleka owczego, krowiego lub koziego. Jest to idealny ser do sałatek warzywnych takich, jak szopska, będąca wyśmienitą przystawką, ale i pożywnym daniem głównym.

  Słoneczny Brzeg nadaje się tak do spokojnego spędzenia urlopu z dziećmi, jak i do rozrywkowego wypadu młodzieżowego. Klimat sprzyja kąpielom słonecznym i morskim. Przyjemni ludzie, szerokie, piaszczyste plaże, spokojne, ciepłe morze, komfortowe apartamenty, przyzwoite restauracje oraz przystępne ceny sprawiają, że kurort jest wart polecenia.

Kilka bardzo amatorskich fotek

Apartamentowce Zatoka i plaża
apartamentowce
zatoka

Aquapark Action Plaża wieczorem
aquapark
plaża

Wieczór bułgarski - taniec na węglach Neseber - Stara metropolia
taniec
Nieseber

Cerkiew Chrystusa Pankratosa Neseber - nabrzeże - widok z restauracji
Cerkiew
plaża


¤ index »