Kość ogonowa

 

    Strona główna
Artykuły
Nowości
Po masażu
Przepuklina krąż.
Kość ogonowa
Skrzywienia kręg.
Choroby kobiece
Ciekawostki med.
Listy i opinie
Zdjęcia
Jak dojechać
Spis stron
Linki

Tajemnica kości ogonowej

    Kość ogonowa inaczej kość guziczna znajduje się w dolnej części kręgosłupa, poniżej kości krzyżowej . Składa się na ogół z 3 do 4 kostek połączonych chrząstozrostem, przez środek których przechodzi cieniutka nitka zakończenia rdzenia kręgowego. W szczególnych przypadkach tych kosteczek może być więcej , nawet do 6- ciu. Na ogół nie jest ona widoczna, gdyż jest naturalnie podgięta osłaniając od tyłu kiszkę stolcową i trzon macicy.

    Przy większej ilości kosteczek, może być widoczna z zewnątrz i bywa to kłopotliwe dla właściciela, gdyż wystaje poza ciało. Rola kości ogonowej przez lekarzy jest niedoceniana i nie wiadomo jaki specjalista nią się ma zajmować: ortopeda, ginekolog czy chirurg. Problemy z kością ogonowa są dosyć częste i poważne. Występują: zwichnięcia kości ogonowej, złamania tej kości i stłuczenia. Pierwszą przyczyną urazu kości ogonowej a nawet krzyżowej występującej w wieku dziecięcym jest uderzenie zdenerwowanego rodzica klapsem w tyłek , gdy dziecko jest niegrzeczne. Moda na wychowanie bez stresowe usunęła z domów znaną powszechnie przed wojną rzemienną dyscyplinę , skarcenie którą było bolesne ale nie robiło szkody dziecku. Dziś zdenerwowany rodzic daje klapsa dłonią dziecku nie wyważając uderzenia, powodując często trwałe odkształcenia bioder. Dół miednicy, kość krzyżowa i ogonowa będące jeszcze chrząstką ulega nieraz trwałemu odkształceniu i pozostawia skutki na całe życie. Częste są upadki na lodzie, nartach, schodach czy upadek na róg twardego taboretu przy zawieszaniu firanek.

    Uraz jest bardzo bolesny, często powodując nawet omdlenie. Najgorzej jest gdy cienka nitka rdzenia zostanie przyszczypnięta na połączeniu kostek . Powoduje to późniejsze zaburzenia rozwoju kręgosłupa, w tym duże skoliozy /skrzywienia boczne kręgosłupa/ nierówności: miednicy, nóg i inne uboczne skutki nazywane przez lekarzy skoliozy - idiopatyczne, o nieznanym pochodzeniu.

    Drugim często występującym skutkiem złamania kości ogonowej jest utrudnienie  zajścia w ciąże u kobiet. Długa, zagięta i zrośnięta na sztywno kość ogonowa w przypadku  tyłozgięcia macicy dotyka w powiększającą się macicę po zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka w śluzówce. Działa to jak zewnętrznomaciczny środek antykoncepcyjny. Wywołuje poronienie w ciągu tygodnia do dwóch,  uznawane przez kobietę za resztki miesiączki lub inne wydzieliny. Medycyna, na kłopoty zajścia wówczas ciążę, faszeruje  kobietę hormonami lub innymi lekarstwami a przyczyna bezpłodności jest mechaniczna i stosunkowo łatwa do usunięcia.                                                                                

    Na odkrycie to naprowadziły mnie  notatki z średniowiecznych opisów medycyny chińskiej na dworze cesarskim, gdzie przyuczonych niewolników ścinano, po wykonaniu zabiegu prostowania kości ogonowej na członku rodziny cesarskiej. Być może z tego powodu pełna wiedza o zabiegach na kości ogonowej nie przetrwała do naszych czasów. Wykonując zabieg masażu kręgosłupa u pacjentek  po 40-stce z widocznym złamaniem kości ogonowej pytałem nieraz czy mają dzieci, po kilku negatywnych odpowiedziach zacząłem kojarzyć związek tego urazu z bezpłodnością.  Zaproponowałem kilku kobietom w młodszym wieku,  które leczyły się na bezpłodność, zabieg wyprostowania kości ogonowej. Przypuszczenia moje potwierdziły się gdy otrzymałem pierwsze informacje o szczęśliwym poczęciu i urodzeniu zdrowego dziecka. W ciągu kilku lat zajmowania się kością ogonową  przy okazji masażu kręgosłupa powiadomiono mnie, że urodziło się już ósme  zdrowe dziecko po zabiegu jaki zrobiłem. Nabrałem pewności gdy po moich wzmiankach na ten temat w prasie zainteresował się tym problemem lekarz  z Warszawy, syn znanego i cenionego przez kobiety ginekologa.  Sprawdził on  technikę wykonywania zabiegu  na swoich pacjentkach i potwierdził związek złamanej kości ogonowej z bezpłodnością, dla której nie odkryto przyczyny. Od tego czasy współpracujemy z sobą dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, przywracając nadzieję spragnionym macierzyństwa  kobietom.

 

Informacje i pytania:   kom 601361962   41/2711724   prug@chello.pl   www.kregoslup.org

 

Poprzednia     Strona główna Następna

Wyślij list do  Webmastera jeśli masz jakieś problemy ze stroną..
Copyright © 2003 Masaż chinski kręgosłupa
Ostatnia aktualizacja : środa, 8 kwietnia 2011