IRC quick help

IRC (Internet Relay Chat) to jeden ze sposobów komunikacji poprzez sieć Internet. Umożliwia użytkownikom sieci prowadzenie rozmowy między sobą. W rozmowie może uczestniczyć dowolna ilość osób. Każdy uczestnik może wysyłać wiadomości do wszystkich rozmówców, może też kierować je do wybranych osób. Użytkownicy IRC są rozpoznawani przez użycie pseudonimów. W sieci istnieje wiele kanałów tematycznych, a więc miejsc, w których prowadzone są rozmowy na konkretny temat. Można także stworzyć własny kanał, na przykład do wymiany wiadomości przez grupę znajomych. Do uczestniczenia w rozmowie IRC niezbędny jest specjalny program (klient IRC) (źródło: wiem.onet.pl)

I tym właśnie programem się teraz zajmiemy. Najpopularniejszym i najbardziej znanym jest oczywiście mIRC - którego należy ściągnąć ze strony mIRCA, jeśli jeszcze go nie masz, zrób to teraz. Następnie zainstaluj go na twardym dysku - proces ten powinien przebiec bez problemowo.

Konfiguracja mIRC'a

..: Jeżeli nie chcesz bawić się w konfigurowanie mIRC'a klinij tutaj a zostaniesz przeniesiony na kanał :..

Niestety w rożnych wersjach mIRC'a operacja ta wygląda nieco inaczej, ja postaram się opisać ten problem dla najnowszej obecnie wersji 6.12. Zacznijmy od uruchomienia programu. Zobaczysz niewielkie okienko mIRC Options, które należy odpowiednio wypełnić. Wpisz swoje dane, full name (imię i nazwisko), e-mail , swój nick oraz alternative nick (drugi nick używany w przypadku, gdy pierwszy jest zajęty). Teraz musimy połączyć się do właściwego serwera. W tym celu kliknij na ikonkę z kwiatuszkiem a następnie add tam wypełnij pola: Description (opis, np. Stratics); IRC server (adres serwera): irc.pechat.net oraz port: 6667. Po dokładnym wpisaniu danych kliknij OK. Teraz pozostaje tylko kliknąc Connect i poczekać aż mIRC połączy się z serwerem. Pojawi się okienko z kanałami Channels Folder tam wpisujemy #pe-poland (koniecznie z "#") co powinno zaowocowac spotkaniem z nami ;) Aha uwaga! żeby za każdym razem nie wpisywać nazwy kanału, należy dodać go do listy kanałów Add i zaznaczyć opcję Auto join on connect co ułatwi kolejne połączenia. Wiecej użytecznych opcji na pewno poznacie z czasem, na razie to Wam powinno wystarczyć.

Member of pe-poland team: Posse