Wstecz / Spis treści / Dalej

1. NATYCHMIASTOWA RELAKSACJA I REDUKCJA STRESU

ZMIANA jest jedyną niezmienną cechą naszego życia -zarówno zmiana na lepsze, jak i na gorsze. Zmiana zmusza, byśmy dostosowali się do nowej sytuacji, osoby lub obiektu. Musimy być zawsze gotowi do przyjęcia zmian na wszystkich poziomach naszego życia – fizycznym, psychicznym i duchowym. Jeśli nie potrafimy uczynić tego w miarę szybko, nadchodzi stres. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy czynnik stresujący ma charakter pozytywny, czy negatywny. Awans w pracy można by uznać za zjawisko pozytywne... ale jest to przecież zarazem zmiana, wyzwanie, które burzy nasz dotychczasowy spokój, nasze status quo.

Strefa komfortu – nasze zewnętrzne “łono"

Łono matki stanowi bezpieczne środowisko, które nas zewsząd otacza i podtrzymuje w nas życie w pierwszych miesiącach naszego istnienia. Gdy je opuszczamy, zaczynamy tworzyć własne, subiektywne, ochronne i odrębne środowisko – naszą wewnętrzną strefę bezpieczeństwa, czyli strefę komfortu wobec naszych możliwości i świata zewnętrznego. Mamy poczucie, że znamy własne ograniczenia. Słusznie czy nie, przekonani jesteśmy, iż wiemy, na co nas stać, co umiemy, a czego nie. Te wewnętrzne przekonania zazwyczaj nie są znane naszej świadomości zewnętrznej. Dlatego też, bez względu na to, czego pragniemy – pieniędzy, sławy, szczęścia czy też pomyślnych stosunków z innymi ludźmi – możemy działać tylko w zgodzie z wewnętrznymi oczekiwaniami strefy komfortu.

Owa strefa odgrywa rolę powłoki ochronnej odgradzającej nas od świata zewnętrznego. Każde pragnienie, które znajdzie się poza zasięgiem z góry ukształtowanego wizerunku nas samych, jest przyczyną umysłowego i fizycznego napięcia. Świadomość wewnętrzna będzie usiłowała ograniczać nasze działania do przyjętych już wzorców, chronić nas przed zdenerwowaniem, frustracją i lękiem przed niepowodzeniem. .. i w ten sposób skutecznie odwiedzie nas od tego, czego pragniemy. Niekiedy to strach przed sukcesem lub obawa przed zmianą sprawiają, że wewnętrzna świadomość stara się za wszelką cenę zniszczyć nasze marzenia.

Aby więc nie dać się złapać w tę destrukcyjną pułapkę psychiczną, musimy przechytrzyć nasz umysł tak, by uwierzył, że już podjęliśmy nowe działania. W ten sposób przyczynimy się do poszerzenia naszej strefy komfortu. Techniki opisane w tej książce pomogą ci “rozdmuchać" twoją ochronną powłokę – byś pełniej wykorzystał swój życiowy potencjał i był tym, kim być możesz!

Co się dzieje, gdy wychodzisz poza strefę komfortu -fizycznego, umysłowego lub duchowego? Przychodzi stres, a potem wyczerpanie. Stres może zabić sukces, miłość, a nawet pozbawić cię życia. Mimo to, jak powiada słynny znawca zjawiska stresu, dr Hans Selye: “Stres będzie towarzyszył nam zawsze" – stres nieodłączny jest od problemów. Pewna dawka napięcia jest nam niezbędna do życia i zachowania młodzieńczości, pod warunkiem, że znamy techniki niwelowania jego skutków. Największym problemem jest stres i stan wyczerpania, do którego prowadzi.

Stres i stan wyczerpania to przyczyny kłopotów w małżeństwie, w przyjaźni, w pracy. Stres może osłabiać pamięć i być przyczyną trudności w nauce. Wczesne wzory reagowania na sytuacje stresowe utrwalają się i warunkują nasze zachowania w życiu dorosłym. Stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że nasza nieumiejętność radzenia sobie z napięciami dnia codziennego jest główną przyczyną wszelkich chorób.

Nasze nowe metody pozbywania się stresu dadzą szybko efekty i pomogą Ci przezwyciężyć stare wzorce zachowań i nowe napięcia. Musisz tylko utrzymywać się na szczycie wznoszącej się fali codziennego stresu, spowodowanego powszednimi kłopotami, które nakładają się na doświadczenia z przeszłości. Zdaj sobie z tego sprawę i podejmij odpowiednie działania w chwili zbliżającego się napięcia.

Aby pomóc ci w ustaleniu poziomu stresu, zamieściliśmy w “Dodatku" na końcu książki zmodyfikowaną wersję “Testu na stres" autorstwa Rahe'a i Holmesa. Określ poziom swojego stresu w ostatnich sześciu miesiącach i aby mu zaradzić, zastosuj techniki opisane w rym rozdziale!

Odkrywanie nowych sposobów radzenia sobie ze stresem

Jose Silva pierwszy skutecznie wykorzystywał głębokie poziomy relaksacji do przeprogramowania umysłu tak, by dostosował on naszą strefę komfortu do nowej rzeczywistości. Dzięki odprężeniu umysłu i ciała możemy bowiem otworzyć wrota do naszej wewnętrznej świadomości.

Wewnętrzną świadomość nazywano dawniej podświadomością. “Pod" oznacza coś podległego, a “świadomość" to nic innego jak świadomość poddana kontroli. Dawni badacze byli przekonani, że człowiek nie może panować nad swoja podświadomością. Dzisiaj taka władza jest możliwa na głębokich poziomach relaksacji umysłu i ciała.

Gdy podczas swoich pierwszych badań dr Silva odkrył, że jego techniki rozwoju umysłu są skuteczne w radzeniu sobie ze stresem, zainteresował się, jego przyczynami i doszedł do szeregu ciekawych wniosków. Dzięki jego badaniom możemy lepiej zrozumieć istotę czynników wywołujących stres i wiemy, kiedy należy stosować metodę relaksacji, by uwolnić się od jego bolesnych skutków.

Podstawowe ćwiczenia umysłu zaproponowane przez Silvę pomogły wielu milionom osób poprawić stan zdrowia dzięki wykształceniu umiejętności przezwyciężania napięć i rozwijania uczucia głębokiego odprężenia. Każdego dnia poświęć trochę czasu na ćwiczenie umysłu w stanie głębokiej relaksacji, których opis znajduje się w “Dodatku". Im częściej będziesz je stosował, tym szybciej i łatwiej będziesz osiągał ten stan. Pamiętaj, że owe ćwiczenia otwierają ci umysł i poddają go twojej kontroli, a tym samym otwierają drogę do sukcesu. W dalszej części pierwszego rozdziału podzielimy się z tobą podstawową wiedzą na temat stresu i przedstawimy zmodyfikowaną wersję Kursu doskonalenia umysłu dr Silvy. Zapoznasz się także z dwiema nowymi technikami: “techniką natychmiastowej relaksacji" i “techniką natychmiastowej redukcji stresu".

Trzy główne czynniki wywołujące stres:

1. Poczucie winy

Poczucie winy często tkwi w naszej świadomości wewnętrznej, gdzie staje się bardzo destrukcyjną siłą. Oto przykład stresu wywołanego poczuciem winy: Palisz, choć zdajesz sobie sprawę, jak bardzo szkodzi to twojemu zdrowiu. Stres wynikający z poczucia winy rośnie z każdym dniem, tym bardziej że zewsząd docierają do ciebie informacje, iż szkodzisz nie tylko sobie, ale także swoim bliskim! Ba! nie tylko bliskim, ale w ogóle wszystkim osobom w miejscach publicznych. I gdzieś tam, w tobie wzmaga się poczucie winy, rozterka i wrogość. To wystarczy, by zrodził się potężny stres – rujnujący twoje życie nawet bardziej niż trucizny zawarte w papierosach.

Każdego dnia dopuszczamy się małych nieuczciwości, począwszy od kradzieży spinacza lub znaczka na poczcie, a kończąc na podawaniu nieprawdziwych danych w formularzu podatkowym. Te drobne i większe przewinienia wywołują wielkie napięcie (zwłaszcza, gdy zostaniesz przyłapany!).

Również poczucie, że nie robisz czegoś, co powinieneś (odkładanie na później), rodzi wewnętrzne poczucie winy i ukryte napięcia, które wkrótce dadzą o sobie znać. Inne czynniki wywołujące poczucie winy mają źródło w minionych doświadczeniach, w czymś, co zrobiliśmy lub czego zaniechaliśmy, w wypowiedzianych lub przemilczanych słowach.

Jeśli po przeczytaniu powyższych uwag poczujesz pewien dyskomfort, smutek, a nawet urazę lub pomyślisz: “to mnie nie dotyczy"... to najprawdopodobniej doświadczyłeś już owego poczucia winy.

2. Utrata poczucia własnej wartości

Człowiek często traci wiarę w siebie, zwłaszcza jeśli nie ma nadziei na odzyskanie utraconej wartości lub zastąpienie jej inną – odejście ukochanej osoby, bankructwo, klęski żywiołowe i zniszczenie nie ubezpieczonego mienia, wyrok więzienia. Utrata szacunku czy “twarzy" to główny czynnik stresujący. Czy kiedykolwiek czułeś, że powiedziałeś lub zrobiłeś coś niewłaściwego w obecności innych, i widziałeś, jak zmienił się wyraz ich twarzy, ich stosunek do ciebie? W takich chwilach podnosi się poziom adrenaliny w twoim organizmie, serce zaczyna bić mocniej i zmienia się rytm oddechu. Te i inne objawy to skutek stresu.

3. Praca lub przebywanie w nieprzyjaznym środowisku

Wiele osób nienawidzi swojej pracy. Zawód, który wybrały, kariera, dla której poświęciły wiele lat studiów, a potem jeszcze mnóstwo wysiłków, nagle okazuje się jednym z głównych czynników stresujących. Jest na to rada: jeśli czegoś nie lubisz – zmień to! Może będziesz biedniejszy, ale za to zdrowszy i szczęśliwszy... a na dłuższą metę, być może i zamożniejszy.

A oto parafraza fragmentu biografii Waltera Russella, The Man Who Tapped The Secrets Of The Universe, pióra Glena Clarka:

Jeśli czegoś nienawidzisz, z tej nienawiści powstają w twoim ciele szkodliwe toksyny, odczuwasz chroniczne zmęczenie i atakują cię choroby. Musisz kochać wszystko, co robisz, lub, mówiąc inaczej, robić to, co robisz, z miłością. Tak właśnie brzmi aforyzm starożytnego Wschodu. Dotyczy to wszystkich twoich działań, czy zbijasz półkę z desek, przeprowadzasz operację zastawki sercowej, myjesz okna, czy też dajesz szefowi dokument do podpisu – nie wykonasz dobrze niczego, czemu jesteś niechętny. Rób to wszystko z przyjemnością i najlepiej, jak potrafisz. Miłość do pracy, którą tak czy owak musisz wykonać, ożywi twoje ciało, pobudzi ducha i uchroni przed znużeniem, «zdarciem», inaczej zwanym «nudą».

Pierwsze oznaki FIZYCZNE nadchodzącego stresu:

bezsenność
bóle głowy
zgaga
bóle w krzyżu
wrzód żołądka
skurcze
niestrawność

Prowadzą do:

artretyzmu
jaskry
stwardnienia rozsianego
złamań
nowotworów
białaczki

Pierwsze oznaki PSYCHICZNE nadchodzącego stresu:

brak koncentracji
pogorszenie pamięci
nerwowość
nieuzasadnione lęki
skłonność do płaczu
wybuchowość
przesadne martwienie się o wszystko

Prowadzą do:

utraty poczucia pewności siebie
chorób fizycznych
zupełnego załamania nerwowego
uzależnień od środków farmakologicznych
Jak obniżyć poziom stresu

Gdy stajemy wobec jakiejś nowej sytuacji (stres), nasz organizm uruchamia mechanizm atakująco-obronny. Inaczej mówiąc, ciało zaczyna wytwarzać enzymy zaopatrujące nas w energię potrzebną albo do walki, albo do ucieczki. Jeśli nie podejmujemy żadnych działań bojowych bądź nie ratujemy się ucieczką, “enzymy stresowe" pozostają w naszych mięśniach jako trucizna, tracąc powoli swoją aktywność. A jaki jest największy mięsień naszego ciała? SERCE!!! Czy nie dlatego właśnie w społeczeństwach o wysoko rozwiniętej technice rośnie wskaźnik chorób serca? Aby zneutralizować czy rozproszyć nagromadzony ładunek enzymów stresowych – mleczanów – radzimy poddać się tej oto czteroetapowej kuracji:

Etap pierwszy: WITAMINY. Badania dowodzą, że poziom stresu spada gwałtownie dzięki witaminom z grupy B. Największą skuteczność zapewnia przyjmowanie tych witamin łącznie z minerałami. Dlatego też wielu lekarzy zaleca codzienną wzmacniającą dawkę multiwitamin z dodatkiem minerałów. Trzeba zachować ostrożność wobec makrowitamin (bardzo wysokie dozowanie) i przyjmować je wyłącznie w porozumieniu z lekarzem.

Etap drugi: GIMNASTYKA. Ćwiczenia fizyczne bardzo pomagają w eliminowaniu lub rozpraszaniu enzymów stresowych nagromadzonych w tkance mięśniowej. Zapisz się do klubu sportowego lub wykonuj codziennie piętnastominutową gimnastykę w zaciszu własnego domu. Spaceruj, rób wycieczki rowerowe lub pływaj kilka razy w tygodniu. Poczujesz przypływ energii i siły duchowej! Ostatnie badania wykazują, że szybki 30-minutowy marsz, trzy razy w tygodniu, może nie tylko zmniejszyć twoją wagę, ale też obniżyć poziom cholesterolu. Oczywiście, zanim rozpoczniesz program treningowy, powinieneś porozumieć się z lekarzem.

Etap trzeci: RELAKSACJA. Dla zachowania równowagi życiowej polecana jest zarówno relaksacja ciała, jak i umysłu. Stwierdzono, że przebywanie w stanie alfa (rodzaj fal mózgowych) jest jedną z najlepszych form relaksacji, tak fizycznej, jak i psychicznej. Korzystaj również z innych form relaksu: siedząc na plaży obserwuj fale, słuchaj odprężającej muzyki, zwłaszcza muzyki New Agę, wpatruj się w obłoki, oddawaj się przyjemnym marzeniom i oczywiście słuchaj kaset z nagraniami Kurs redukcji stresu i relaksacji dr Silvy.

Etap czwarty: RODZINA i PRZYJACIELE. Towarzystwo przyjaciół pozytywnie nastawionych do życia jest wielce korzystne, a nawet konieczne do zachowania równowagi życiowej. Zaangażuj się w sprawy swojej firmy, poznaj sąsiadów, bierz udział w ważnych spotkaniach rodzinnych. Zapisz się na jakieś wykłady, uczęszczaj na spotkania dyskusyjne, a podczas przerw rozmawiaj z innymi słuchaczami. Wstąp do klubu lub kilku klubów i poznawaj nowych ludzi. Dobrą okazją do spotkania nowych, ciekawych ludzi będą zebrania Toastmasters, przyjaznej grupy samodoskonalących się osób, która z radością wita nowych członków.

Narkotyki i alkohol

Badania medyczne dowodzą, że stres powoduje załamanie się naturalnego systemu immunologicznego, co z kolei prowadzi do różnego rodzaju chorób. Oczywiście najlepszym sposobem na przełamanie stresu jest relaks. (W “nagłych wypadkach" szybka metoda powstrzymania nadchodzącego stresu polega na zaczerpnięciu głębokiego oddechu, przytrzymaniu go i gwałtownym wypuszczeniu powietrza... “Ha!" “Ha!" “Ha!").

Wszędzie wokół siebie widzisz ludzi, którzy się stresują, usiłując przezwyciężyć stres. Wielu z nich, rozpaczliwie próbując zaznać relaksu, sięga po narkotyki lub alkohol. Tego rodzaju relaks jest w najlepszym wypadku tylko chwilowy, a skutki uboczne takiego działania są niezmiernie szkodliwe, zarówno dla ciała, jak i ducha.

Jednym z mniej znanych ubocznych skutków używania alkoholu i narkotyków {przyjmowanych na receptę czy też nie) jest osłabienie naturalnego systemu immunologicznego człowieka. A nadwerężone zdrowie to kolejna pozycja na i tak już długiej liście stresorów. Opisane niżej techniki relaksacji pomogą ci przełamać ów syndrom “błędnego koła".

Kurs redukcji stresu i relaksacji dr Silvy to zestaw ćwiczeń umysłowych, które pomagają w osiąganiu głębokich stanów relaksacji umysłu i ciała. Udowodniono, że systematyczne wykonywanie tych ćwiczeń prowadzi do obniżenia poziomu stresu i poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Pełny opis ćwiczeń relaksacyjnych znajduje się w “Dodatku". Z powodzeniem możesz sporządzić własne nagranie na kasecie, przesłuchiwać je wielokrotnie, sam siebie prowadząc na poziomy świadomości wewnętrznej, korzystne dla zdrowia. Jest to uproszczona wersja słynnych ćwiczeń przedłużonej relaksacji dr Silvy.

Siła fal alfa

Wejście w stan relaksacji ciała i umysłu daje wiele nieocenionych korzyści. Ze stanem relaksacji wiąże się pobudzanie aktywności fal mózgowych typu alfa. Większą część dnia człowiek funkcjonuje na częstotliwości impulsów mózgowych beta, wynoszącej około dwudziestu cykli na sekundę. Fale beta mają najsłabszy rytm (mierzony w amperach) z wszystkich typów fal mózgowych.

Wyciszając umysł i ciało, wzmagamy wytwarzanie fal alfa, fal o częstotliwości od siedmiu do czternastu cykli na sekundę. Funkcjonowanie organizmu na częstotliwości alfa pobudza procesy uzdrawiające ciało; są one dziesięciokrotnie szybsze niż na poziomie beta, jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez dr Barbarę Brown i opisanych w jej książce New Mind, New Body, and Super Mind.

Programowanie umysłu i mózgu

Techniki wymienione w książce podane są w formie programów ćwiczenia umysłu.

DEFINICJE: “Programem" i “programowaniem" nazywamy ciąg myśli lub zdarzeń wywołujących określony typ reakcji, w szczególności reakcji umysłu. Termin “program ćwiczenia umysłu" oznacza ciąg słów lub wizualizacji, którymi posługuje się człowiek, gdy w stanie relaksacji alfa uczy swój umysł panowania nad mózgiem, czyli automatycznego myślenia lub skłaniania ciała do wykonywania określonych funkcji.

Chcąc skutecznie zaprogramować w umyśle konkretną technikę, powinieneś stosować metody dr Silvy. Na początek wprowadź opisane poniżej dwa programy wyzwalające reakcje (zob. punkt “Programowanie nowych informacji" zamieszczony w “Dodatku").

Po pewnym czasie, przynajmniej po siedmiokrotnym zastosowaniu technik natychmiastowej relaksacji i redukcji stresu, powinieneś z łatwością umieć przywołać z pamięci owo błogie poczucie odprężenia ciała i umysłu za pomocą dwóch technik – techniki ściskania kciuka i techniki pocierania kciuka. Pozwolą ci one osiągnąć wolny od napięć stan relaksacji umysłu dzięki prostym czynnościom. Staną się mechanizmem wyzwalającym, który natychmiast przemieni stres i napięcie w dobre samopoczucie i pewność siebie. (Omówienie mechanizmów wyzwalających znajdziesz w rozdziale “Magiczne wyzwalacze w twoim umyśle").

Natychmiastowa relaksacja...
Technika ściskania kciuka

Za każdym razem, gdy poczujesz napięcie lub zmęczenie, zastosowanie tej techniki natychmiast wyzwoli w tobie odświeżające i przyjemne uczucie odprężenia umysłu i ciała. Relaksacja płynie więc prosto z twoich palców.

W celu stworzenia tego pożytecznego programu umysłowego wejdź w stan relaksacji ciała i umysłu metodą natychmiastowej relaksacji i redukcji stresu. Gdy już ogarnie cię uczucie pełnego odprężenia – czas na programowanie. Lekko naciśnij kciuk palcem wskazującym, wyobrażając sobie, że jesteś całkowicie zrelaksowany, i powtarzaj w myślach następującą treść programowania:

Za każdym razem, gdy lekko ścisnę kciuk palcem wskazującym, natychmiast wejdę w przyjemny stan relaksacji umysłu i ciała.

Teraz powoli zwalniaj ucisk, wyobrażając sobie, że ciało odpręża się jeszcze bardziej.

Opuść poziom relaksacji, odliczając od 1 do 5, i otwórz oczy. Powtarzaj ten proces na poziomie alfa, trzy razy z małymi przerwami, w celu wzmocnienia mechanizmu wyzwalającego.

Dzięki owej technice będziesz mógł osiągać coraz głębsze stany relaksacji. Możesz stosować ją zawsze, kiedy tylko zapragniesz pełnego odprężenia, nawet gdy masz otwarte oczy. W miarę praktyki będziesz uzyskiwać coraz lepsze wyniki.

Natychmiastowa redukcja stresu...
Technika pocierania kciuka

Zawsze, kiedy spodziewasz się nadejścia stresu, możesz zastosować technikę, która pomoże ci go rozładować. Zacznij od uruchomienia mechanizmu wyzwalającego za pomocą techniki ściskania kciuka.

W stanie relaksacji umysłu, w chwili programowania, pocierając delikatnie kciuk wskazującym palcem tej samej dłoni, od pierwszego stawu aż do opuszki, powtarzaj w myślach następującą treść programu:

Za każdym razem, gdy będę pocierać kciuk palcem wskazującym, powoli, od pierwszego stawu aż po opuszkę, wyobrażę sobie, że stres opuszcza moje ciało, i uwierzę, że poradzę sobie z każdą sytuacją.

Wyobraź sobie, że stres rozpływa się w powietrzu. Następnie opuść stan relaksacji, odliczając od 1 do 5. Powtórz ten proces trzy razy na poziomie alfa.

Możesz korzystać z tej techniki, kiedy tylko zapragniesz natychmiast rozładować stres bądź wówczas, gdy znajdziesz się w sytuacji stresującej. Ten wyzwalacz mieści się w koniuszkach twoich palców i możesz go używać zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak często ćwiczyć?

O tym, jak często w praktyce stosować opisane metody, Jose Silva powiada tak: “Raz dziennie – to dobrze; dwa razy – bardzo dobrze; trzy razy na dzień – doskonale. Pięć

minut ćwiczeń dziennie – dobrze; dziesięć minut – bardzo dobrze, a piętnaście minut – doskonale. Aby polepszyć stan zdrowia, ćwicz trzy razy dziennie po piętnaście minut".

Na końcu książki podajemy pełny opis ćwiczeń metodą dr Silvy. Proponujemy nagranie tego materiału na kasetę dla własnego użytku. Prosimy pamiętać, że cała treść książki chroniona jest prawem autorskim i nie może być nagrywana, przedrukowywana bądź rozpowszechniana w jakikolwiek inny sposób bez porozumienia się z właścicielem praw, z wyjątkiem potrzeb własnych.

Gdzie ćwiczyć?

Znajdź sobie jakieś spokojne, ciche miejsce, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał. Chociaż nie jest to konieczne, na początek radzimy przygasić światła, tak by nic cię nie rozpraszało. (Jeśli jesteś w pracy i żadne takie miejsce nie jest dostępne, idź do świetlicy). Wybierz wygodny fotel, rozluźnij ciasne ubranie, a jeśli nosisz okulary, zdejmij je. Ustaw obie stopy płasko na podłodze, a dłonie niech spoczywają swobodnie na kolanach, odwrócone wnętrzem do góry. Weź głęboki oddech i odpręż się.

Możesz także leżeć w łóżku, ale jeśli masz skłonność do szybkiego zasypiania, lepiej siądź na fotelu lub kanapie.

Kiedy nadejdą rezultaty?

Kiedy zaczniemy widzieć lub odczuwać skutki stosowania metod dr Silvy? Każdy człowiek jest inny. Wiele osób opowiada o sukcesach już po pierwszej sesji, inni zauważają zmiany po kilkakrotnej wycieczce na poziomy relaksacji. Sekret otrzymania szybkich wyników polega na praktykowaniu bez zastanawiania się nad tym, czy osiągnąłeś właściwy poziom i kiedy odczujesz tego skutki. Myśl o postępach opóźnia je i powoduje dodatkowe napięcia.

Podstawowym słowem, które warunkuje otrzymanie pomyślnych wyników w trakcie wchodzenia w stan alfa, jest inscenizacja. Nie martw się o umiejętność wizualizacji, po prostu pytaj samego siebie: “Co bym zobaczył, gdybym naprawdę mógł to zobaczyć?". Inscenizuj I Wyobrażaj sobie!

PODSUMOWANIE
Redukcja stresu i natychmiastowa relaksacja

Aby utrzymać dobry stan zdrowia umysłu i ciała, powinieneś na co dzień stosować technikę natychmiastowej relaksacji – technikę ściskania kciuka, jak również technikę redukcji stresu – technikę pocierania kciuka. Korzystanie z tych technik pomoże ci wprowadzać mózg, umysł i ciało w stan pełnego odprężenia. Tym samym znajdziesz się na drodze do zdobycia umiejętności radzenia sobie ze stresem. Bez używania żadnych środków farmakologicznych, narkotyków i alkoholu będziesz umiał uwolnić się od bolesnych napięć. Stwierdzisz z radością poprawę stanu zdrowia i postawy wobec otaczającego świata.

Wprowadzaj się codziennie w stan alfa za pomocą metod dr Silvy (zob. “Dodatek"). Dzięki temu rozwiniesz swoją świadomość świata wewnętrznego i zewnętrznego.