Poławiacze pyłku
Wprowadzenie || Poławiacze pyłku
  Odbieranie odnóż pszczołom polega na zagrodzeniu wejścia do ula specjalną przegrodą, która umożliwia przejście pszczołom, powodując jednocześnie strącenie części odnóży. Strącane odnóża spadają na osiatkowaną powałkę nad szufladkom poławiacza. Siatka służy pszczołom jako pomost, umożliwia spadanie przez nią obnóży do szufladki i odgradza jej wnętrze od pszczół.
  Obecnie używane są 3 rodzaje poławiaczy pyłku: wylotowy, dennicowy i powałkowy. Poławiacz wylotowy można zawiesić na wylot ula warszawskiego zwykłego. Poławiacz ten o stosunkowo prostej budowie można kupić w sklepach lub samemu wykonać. Szufladka na obnóża może być wysuwana z boku, z przodu lub umocowana na zawiasach. Używanie tych poławiaczy jest pracochłone gdyż pszczelaż powinien być przez cały czas w pasiece, aby nie dopuścić do uduszenia się rodziny w czasie lotu trutni. Szczególnie niebezpieczne jest to w starej konstrukcji uli warszawskich zwykłych, w których nie stosowanow wkładek wylotowych. Do szufladek często dostaje się woda deszczowa i zawilgaca obnóże. Zawartość szufladek powinna być więc co dzień opróżniana.
  Poławiac dennicowy jest pozbawiony wielu wad poławiacza wylotowego. Może on być umieszczony na dennicy pod ramkami, gdzie w starszych ulach warzawskich zwykłych przesztrzeń wynosi często kilkanaście centymetrów. Poławiacz taki może także spełniacz funkcję podkarmiaczki. Poławiacz dennicowy może być wykonany w formie skrzynki, przykrytej oddzielonymi od siebie ramionami. W górnej ramie umieszczona jest płytka strącająca obnóża, druga zaś jest siatką, przez którą spadają obnóża do szufladki.
  Poławiacz powałkowy jest najnowocześniejszym sprzętem do pozyskiwania pyłku. odłaiwnie onnóży przy jego użyciu jest najmniej pracochłonne i najbardziej efektywne. Poławiacz ten dzięki możliwości pozyskiwania obnóży przy otwartm wylocie dolnym można stosować nawet przez dłuższy okres. Uzyskany w ten sposób pyłek jest bardzo czysty, gdyż wszelkie zanieczyszczenia pszczoły usówają z ula przez wylot z pominięciem poławiacza.
  Ul warszawski zwykły trzeba trochę przerobić oraz wykonać wykonać dostosowany do niego poławiacz pyłkowy, aby można było w ten sposób odławiać pyłek . Jednak nakłady te szybko zwrócą się. W kołnierzu omawianego tu ula mieści się mała nadstawka zawierająca zwykle ok. 6 ramek, a obok niej pozostaje wolna przesztrzeń, która wynosi ok. 1/3 powierzchni nadstawki. W tej wolnej przesztrzeni nad wylotem należy umieścić poławiacz powałkowy o dopasowanych rozmiarach. Poławiacz ten sk łada się z pojemnika na pyłek zabezpieczony plastikową kratką poziomą przed wejściem pszczół. W drewnianych szczytach obudowy kratki poziomej wycięte są dwie prowadnice, w których wstawia się płytki strącające obnóża. Ten złączony w jedną całość element umocowany na zawiasie należy podnieść do góry, aby można było wyjąć pojemnik na pyłek. W położeniu tym zasłonięte jest wejście pszczół do poławiacza. Do wyjęcia pojemnika na pyłek koniecznie jest także odchylenie pomostu połączonego zawiasem z zejściem pszczół do gniazda. Podłogę pojemnika na pyłek stanowi lniane sztywne płótno, podłogę zaś poławiacza blacha ocynkowana 0,5 - 1,0 mm, która dochodzi do zejścia pszczół do gniazda. Blacha ta służy jako podłoga dla pojemnika na obnóża oraz "pochłaniacz" ciepła z rodziny, które wypromieniowuje do pojemnika, co powoduje częściowe podsuszanie obnóży. W podłodze pozostaje wolna przesztrzeń, wynosząca 17 - 20 % szerokości poławiacza, umożliwiająca zejście pszczół do gniazda. Z góry poławiacza przykryty jest powałką umieszczoną we wręgach.
  W celu umożliwienia wejścia pszczołom do poławiacza należy wywiercić w kołnierzu ula naprzeciw wylotu otwór o średnicy 30 mm, który musi ściśle łączyć się z otworem w poławiaczu. Tuż nad wylotem ula zawiesza się specjalnie skontruowany, obudowany mostek połączony z korytarzem zewnętrznym, doprowadzającym pszczoły do wejścia do poławiacza. Korytarz pionowy wykonuje się z dwóch listewek, do których przybija się ok. 5 cm pasek płyty twardej lub sklejki. Całość przybija się gwożdzikami do ściany zewnętrznej ula.
  Pszczoły przylatujące do ula z obnóżami siadają na obudowany mostek, przechodząc korytarzem pionowym a następnie poprzez otwór w kołnierzu do poławiacza. Po przeciśnięciu się przez płytki strącające obnóża schodzą pochyłym zejściem do gniazda. Z ula pszczoły wychodzą normalnym wylotem umieszczonym pod obudowanym mostkiem.