Ubój i skórowanie
Wskazówki Ubój i skórowaniene || Wybór królików do uboju || ubój i zdjęcie skóry || Oczyszczanie skóry
Ubój i zdjęcie skóry
 Ubój Należy rozpocząć od ogłuszenia królika. Aby wykonać tą czynność należy królika złapać za skoki i mocno uderzyć w kark pałką lub metalowym prętem. W tym momencie następuje zgon, wywołany jest on przez przerwania rdzenia kręgowego oraz wylewem krwi do mózgu.
 Po ogłuszeniu królika przecina się ostrym nożem szyjne naczynia krwionośne. Po uboju należy królika zawiesić za tylne nogi, nadciąć skórę dookoła tylnych skoków, następnie wzdłuż ud (ze strony wewnętrznej) aż do odbytu i nasady ogona. Przednie nogi odciąć do stawu skokowego. Skórę ściągać ostrożnie w dół, używając noża jedynie do podcinania błon łączących skórę z mięsem. Odwracając skórę, odciąć uszy i dalej podcinać końcem ostrego noża skórę na głowie wokół oczu i warg.
 Patroszenie królika rozpoczyna się od przecięcia brzucha - od odbytu do mostka, następnie wyjmuje się wnętrzności i wycina odbyt. Od wnętrzności należy oddzielić: wątrobę, serce płuca i nerki. Od wątroby od razu trzeba odciąć pęcherzyk żółciowy. Przewodu pokarmowego królika nie wykorzystuje się w żywieniu ludzi.
 Tuszki królików obrazu po sprawieniu należy podzielić na części: przednią i tylnią. Cięcie robi się wpoprzek tuszki, w miejscu gdzie zaczynają się żebra. Bardziej umięśniona część tylna składa się z combra i udek. Od części przedniej odcina się głowę, oczyszcza z pozostałości skóry i usuwa oczy, żuchwy i zęby. Następnie oddziela się łopatki od części przedniej i odcina część piersiową od łaty brzusznej. Delikatne mięso z combra i udek może być smażone, pieczone lub duszone. Przednie części tuszy nadają się do duszenia i gotowania oraz na mielone masy mięsne.
Autor: Marek Żyliński Rok powstania strony: 2003