Wilczy�ski Dariusz - Instalacje Elektroniczne

Telewizja dozorowa, przemysłowa, rejestracja obrazu, kamery

System składa się z kamer rejestratora i monitora. Standardowe kamery analogowe pracują w systemie PAL chociaż mają więcej niż 560 linii. Różnią się 3 podstawowymi parametrami: przetwornikiem sygnału wideo (czułość rozdzielczość odwzorowanie kolorów), optyką (stałą lub zmienna ogniskową obiektywu) oraz naświetlarką obszaru widzenia. Dobór kamery jest więc zależny od warunków pracy (ilości światła) i wielkości obserwowanego pola.

Rejestrator cyfrowy zapisuje obraz z kamer kompresując go w wydajnym systemie Q264. Można również nagrywać dźwięk. Nagrywarka obsługuje od 4 do 16 kamer. Stosujemy koreańskie rejestratory firmy Dahua: od tanich 4 -wejściowych do dla bardzo wymagających systemów.

Zapis jest na komputerowych dyskach twardych. Wielkość dysku, zwykle 2TB, to kompromis ekonomiczny ceny do pojemności oraz potrzeb czasu nagrywania i jakości obrazu. Do rejestratora podłączony jest zwykle monitor komputerowy zapewniający korzystanie z nagrań i obserwacje. Gdy rejestrator pracuje w sieci wewnętrznej LAN, pełną obsługę mamy z poziomu wielu komputerów. Każdy rejestrator umożliwia podgląd (na komputerze i smartfonie) i obsługę przez internet. Jakość obrazu przez internet zależna jest od prędkości wysyłania łącza (min 512kB/sek).

Sygnał z rejestratora lub poszczególnych kamer można wpuścić w instalację telewizyjną co dodatkowo daje możliwość obserwacji na wielu monitorach.© Copyright 2013 by Wilczyński Dariusz. All rights reserved